Łysienie neurotyczne


Łysienie neurotyczne jest stanem chorobowym, który objawia się wzmożoną utratą włosów na skutek traumatycznego przeżycia.

Ten typ łysienia wcale nie musi prowadzić do całkowitej utraty włosów. Zazwyczaj osoba chora traci włosy przez kilka tygodniu lub miesięcy, a po uporaniu się ze swoimi emocjonalnymi przeżyciami łysienie ustępuje.

Objawy łysienia neurotycznego

Podstawowym objawem łysienia neurotycznego jest utrata włosów. Poza tym schorzenie często wiąże się z dolegliwościami, takim jak zaburzenia osobowości i zaburzone poczucie własnej wartości.

Przyczyny powstawania

Zmartwiona kobietaWśród przyczyn łysienia neurotycznego dopatruje się silnych i bardzo stresujących wydarzeń, których osoba chora doświadczyła w przeciągu ostatnich tygodni lub miesięcy. Łysienie neurotyczne może być także efektem długotrwałych zaburzeń depresyjnych.

Zależnie od indywidualnych uwarunkowań przyczyną łysienia neurotycznego może być na przykład utrata pracy, śmierć bliskiej osoby, rozpad związku lub też inne wydarzenia emocjonalne.

Łysienie neurotyczne kojarzy się z trichotillomanią. Jednak między tymi schorzeniami występuje istotna różnica, a mianowicie sposób w jaki chory traci włosy. W łysieniu neurotycznym wypadanie włosów następuje samoistnie, natomiast w przypadku trichotillomanii pacjent sam wyrywa swoje włosy.

Diagnostyka

Nie ma skutecznej metody diagnozowania łysienia neurotycznego.


Leczenie łysienia neurotycznego

Nieznane są sposoby leczenia łysienia neurotycznego. Podjecie leczenia w tym przypadku utrudnia fakt, że nie ma możliwości jednoznacznego zidentyfikowania przyczyn łysienia.

Profilaktyka

Niemożliwe jest zapobieganie chorobie.

Powikłania

Zazwyczaj łysienie neurotyczne ma charakter przemijający, jednak zdarza się że w ciężkich przypadkach włosy nie odrastają.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: