Łysienie męskie


Łysienie męskie jest stanem chorobowym, który zajmuje skórę głowy i dotyczy wyłącznie mężczyzn. Dolegliwość ta wiąże się z męskimi hormonami płciowymi – androgenami, które produkowane są w jądrach oraz w korze nadnerczy.

Najczęściej choroba swój początek ma między 20 a 30 rokiem życia. Samo łysienie męskie charakteryzuje się przebiegiem falowym. Oznacza to, że w pewnym okresie występuje wzmożone wypadanie włosów, które następnie ustaje. Wzmożone wypadanie włosów powtarza się mniej więcej raz lub dwa w ciągu roku. Nawrót choroby następuje miedzy 35 a 45 rokiem życia. Wtedy nadmierne wypadanie włosów trwa zazwyczaj od 3 do 4 lat, co w znacznej części przypadków skutkuje całkowitą utratą włosów.

Szacuje się, że już w wieku 20 lat z powodu łysienia męskiego włosy zaczyna tracić około 20% mężczyzn. Z wiekiem ilość mężczyzn, u których włosy zaczynają nadmiernie wypadać zdecydowanie wzrasta.

Objawy łysienie męskiego

Mężczyzna z łysinąPodstawowym objawem łysienia męskiego jest wzmożone wypadanie włosów, mające swój początek około 20 roku życia.

Przyczyny powstawania

Przyczyną łysienia męskiego są zaburzenia w fazach wzrostu włosów. Ten rodzaj łysienia powodowany jest przez przejście mieszków włosowych w fazę spoczynku, a także przez fakt, że łodygi włosów stają się cienkie i krótkie. Główną przyczyna tego stanu są męskie hormony powodujące wydłużenie fazy telogenowej (fazy spoczynku) oraz skrócenie fazy anagenowej (fazy wzrostu włosa). Skutkuje to obumieraniem mieszków włosowych.


Diagnostyka

Diagnostyka łysienia męskiego opiera się przede wszystkim na rozmowie z pacjentem. Możliwe jest także wykonanie trichogramu. Badanie to polega na pobraniu próbek włosów z kilku różnych miejsc na owłosionej skórze głowy, a następnie na badaniu ich pod mikroskopem. Ocenie poddawane są zarówno mieszki włosowe, jak i łodygi włosów.

Leczenie łysienia męskiego

Do tej pory nie ma jednej skutecznej metody, która mogłaby pomóc w leczeniu łysienia męskiego. Jest to związane z faktem, że pewna grupa cebulek włosowych jest powiązana z kodem genetycznym, który powoduje ich reakcję w obecności męskich hormonów.

Profilaktyka

Zapobieganie łysieniu męskiemu nie jest możliwe.

Powikłania

Łysienie męskie zazwyczaj prowadzi do całkowitej utraty włosów.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: