Łysienie dziedziczne


Łysienie dziedziczne to choroba o podłożu genetycznym, której objawy pojawiają się w miarę upływu wieku. Może dotyczyć zarówno kobiet jak i mężczyzn, jednak zdecydowanie częściej pojawia się u mężczyzn między 20 a 50 rokiem życia. Łysienie dziedziczne jest najczęstszym typem łysienia.

Choroba pojawia się u mniej więcej 50% mężczyzn oraz u około 40% kobiet jeszcze przed osiągnięciem 50 roku życia.

Objawy łysienia dziedzicznego

Mężczyzna z łysieniem dziedzicznymNa początku choroby pojawia się ścieńczenie włosów oraz ich nadmierne wypadanie. U mężczyzn w początkowej fazie łysienia włosy wypadają silniej z okolic skroni i z okolicy ciemieniowej. W zaawansowanej fazie choroby włosy pokrywają już tylko obrzeża boków i tyłu głowy.

W przypadku kobiet choroba ma charakter bardziej rozległy, lecz jednocześnie mniej widoczny. Na początku włosy zaczynają wypadać ze środka głowy, natomiast zmianom nie ulegają włosy znajdujące się nad czołem oraz nad skrońmi. U kobiet najczęściej nie dochodzi do całkowitego wyłysienia, co wiąże się z mniejszą ilością testosteronu w ich organizmach.

Przyczyny powstawania

Jako bezpośrednią przyczynę łysienia dziedzicznego podaje się reakcję chemiczną  dihydrotestosteronu (DHT) z podatnymi genetycznie mieszkami włosowymi. W przypadku mężczyzn do łysienia dziedzicznego przyczynia się reakcja testosteronu z enzymem ( 5-alfa reduktazą), w wyniku czego zachodzi jego konwersja do dihydrotestosteronu.

Diagnostyka

Ze względu na fakt, że podatność mieszków włosowych na reakcję z dihydrotestosteonem jest uwarunkowana genetycznie, w celu oszacowania możliwości wystąpienia choroby u pacjenta, zaleca się sprawdzenie historii łysienia w jego rodzinie.

Zdarza się, że łysienie dziedziczne przypisywane jest podeszłemu wiekowi pacjenta. Ma to związek z faktem, że zmiany hormonalne w organizmie następują w wieku podeszłym. Jednak należy pamiętać, że ten rodzaj łysienia może pojawić się także u młodszych osób, nawet dwudziestoletnich.


Leczenie łysienia dziedzicznego

Nie ma jednego, skutecznego sposobu, który umożliwiłby leczenie łysienia dziedzicznego. Najczęściej wykorzystuje się do tego celu:

Pacjentom dotkniętym łysieniem dziedzicznym zalecana jest także zmiana diety. Wzbogacenie jadłospisu w witaminy A, D oraz E nie rozwiąże problemu łysienia, jednak pomoże wzmocnić włosy.

Pomocne w walce z łysieniem dziedzicznym może być codzienne mycie głowy, ze względu na fakt, że pewne ilości dihydrotestosteronu przedostają się na skórę głowy przez gruczoły łojowe. W przypadku, gdy włosy nie są myte regularnie dihydrotestosteronu może ponownie wnikać w mieszki włosowe, w wyniku czego korzeń włosa będzie się kurczył szybciej. Ponadto nie powinno się stosować środków upiększających włosy, takich jak żele czy pianki, które blokują pory, przez co włosy nie mogą swobodnie oddychać. Jeżeli już użycie takiego środka jest konieczne, to powinny być to minimalne ilości, które trzeba koniecznie zmywać przed pójściem spać.

Profilaktyka

Zapobieganie łysieniu dziedzicznemu nie jest możliwe.

Powikłania

W przypadku mężczyzn często dochodzi do całkowitej utraty włosów, u kobiet często jest to tylko ich przerzedzenie.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: