Łysienie dynamiczne


Łysienie dynamiczne jest stanem chorobowym dotyczącym skóry głowy.

Objawy łysienia dynamicznego

Łysienie dynamiczne objawia się przede wszystkim wzmożoną utratą włosów.

Przyczyny powstawania

Przyczyną łysienia dynamicznego jest zniszczenie mieszków włosowych. Dochodzi do tego w wyniku innych stanów chorobowych. Dolegliwościami mogącymi uszkadzać zdrowe mieszki włosowe są przede wszystkim zapalenia tej części włosa.

Gronkowiec złocistyZapalenie mieszków włosowych może mieć dwie postacie – powierzchniową oraz głęboką. W przypadku tej drugiej dochodzi do zakażenia mieszków włosowych przez działanie bakterii wnikających z zewnątrz. Samo zakażenie wywoływane jest przez gronkowca złocistego, a nieleczony stan chorobowy skutkuje wyłysieniem.

Na infekcję zdecydowanie bardziej narażone są osoby o słabej odporności oraz niedbające o higienę.

Diagnostyka

Diagnoza jest stawiana przede wszystkim w oparciu o rozmowę z pacjentem i analizę występujących u chorego objawów. Czasami wykonuje się także posiew materiału zebranego z powierzchni skóry głowy na specjalne podłoże.


Leczenie łysienia dynamicznego

Aby skutecznie leczyć łysienie dynamiczne konieczne jest odpowiednie zdiagnozowanie dolegliwości. W początkowym etapie leczenia łysienia dynamicznego terapia ukierunkowana jest na leczenie choroby prowadzącej do niszczenia mieszków włosowych. W celu leczenia najpopularniejszej dolegliwości atakującej mieszki włosowe i prowadzącej do łysienia, czyli zapalenia w ramach terapii zalecane jest stosowanie maści zawierających antybiotyk – mupirocynę. Jeżeli u chorych nie zauważa się poprawy po 3-5 dniach, zaleca się wówczas przyjmowanie antybiotyku ogólnego, np. kloksacyliny czy cefalosporyny I generacji.

Profilaktyka

Można próbować zapobiegać łysieniu dynamicznemu przez stosowanie odpowiednich kosmetyków, które nie przesuszają skóry głowy. Łysienie dynamiczne wynikające z zapalenia mieszków włosowych zdecydowanie rzadziej pojawia się u osób dbających o higienę.

Powikłania

Łysienie dynamiczne może prowadzić do całkowitego zniszczenia mieszków włosowych, a w związku z tym do trwałego wyłysienia.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: