Łysienie dyfuzyjne


Łysienie dyfuzyjne jest chorobą, która swoim zasięgiem obejmuje przede wszystkim skórę głowy. Zazwyczaj nie jest to samodzielna dolegliwość lecz towarzysząca innym stanom chorobowym.

Objawy łysienia dyfuzyjnego

Łysienie dyfuzyjne objawia się nadmierną utratą włosów przede wszystkim ze skóry głowy. Charakterystyczna dla choroby jest rozproszona utrata włosów.

Przyczyny powstawania

Łysienie dyfuzyjne zazwyczaj wiąże się ze stanem wysokiej gorączki. Gdy organizm osoby chorej doświadcza stanu podwyższonej temperatury ciała, często dochodzi do uszkodzeń struktur mieszków włosowych.

Mężczyzna z łysieniem dyfuzyjnymŁysienie dyfuzyjne pojawić się może także u osób z nadczynnością tarczycy, wówczas w wyniku nadmiernej produkcji hormonów tarczycy włosy chorego stają się bardzo cienkie i delikatne. Nadczynność tarczycy niemal w połowie przypadków prowadzi do łysienia dyfuzyjnego, a także do zmniejszenia owłosienia na całym ciele. Trochę inaczej przebiega łysienie dyfuzyjne  związane z niedoczynnością tarczycy. Choroba ta charakteryzuje się powolnym postępem, włosy osoby chorej stają się przerzedzone, szorstkie, suche oraz łamliwe. Zdarza się, że chorobie towarzyszy tak zwany objaw Hertogha, gdzie dochodzi do wyłysienia 1/3 zewnętrznej części brwi. Analiza cebulek włosowych wykazuje wówczas, że znaczna ilość włosów znajduje się w stanie spoczynku.

Łysienie dyfuzyjne może pojawić się też u osób chorych na białaczkę, zdarza się również, że ten typ wypadania włosów jest uwarunkowany genetycznie.

Diagnostyka

Diagnozę często stawia się na podstawie widocznych objawów. Jeżeli pacjent wie, że cierpi na niedoczynność lub nadczynność tarczycy, to gdy włosy zaczynają wypadać, od razu założyć można, że jest to łysienie dyfuzyjne.


Leczenie łysienia dyfuzyjnego

Ze względu na fakt, że łysienie dyfuzyjne wiąże się ze stanem wysokiej gorączki oraz chorobami takimi jak nadczynność oraz niedoczynność tarczycy, leczenie uzależnione będzie od terapii podejmowanej w celu leczenia podstawowych dolegliwości. Gdy zostaje podjęte leczenie choroby podstawowej, zazwyczaj także stan zdrowia pacjenta związany z utratą włosów wraca do normy. Łysienie dyfuzyjne jest w pełni odwracalne i przy skutecznym leczeniu włosy w pełni odrastają.

Profilaktyka

W profilaktyce łysienia dyfuzyjnego dużą rolę odgrywa leczenie podstawowych dolegliwości, a więc przede wszystkim niedoczynności oraz nadczynności tarczycy.

Powikłania

Łysienie dyfuzyjne nie wiąże się z ryzykiem powstania powikłań.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: