Śluzak osłonek nerwów


Śluzak osłonek nerwów jest bardzo rzadkim, łagodnym, a nawet bezbolesnym w przebiegu nowotworem  wywodzącym się z komórek osłonek nerwów. Pod względem pochodzenia podobny jest do nerwiakowłókniaka. Najczęściej pojawia się jako pojedynczy guz.

Objawy śluzaka osłonek nerwów

Śluzak osłonek nerwów - obraz histopatologicznyŚluzak osłonek nerwów występuje jako osiągający najwyżej kilkanaście milimetrów, bardzo wolno rozwijający się guz. Pojawia się w skórze właściwej lub też w tkance podskórnej, najczęściej bez udziału szkieletu, zazwyczaj w kończynach górnych, na szyi, głowie lub też rzadziej na plecach, żuchwie, dziąsłach oraz klatce piersiowej.

Przyczyny powstawania

Powstawanie śluzaka osłonek nerwów może mieć podłoże genetyczne. Zmiany tego typu najczęściej są dziedziczne, dlatego osoby obciążone powinny poddawać się stałym badaniom kontrolnym.

Diagnostyka

Choroba jest diagnozowana i klasyfikowana na skutek badania histopatologicznego, w trakcie którego odróżnia się ją od innych uszkodzeń tkanek.


Leczenie śluzaka osłonek nerwów

Najskuteczniejszym sposobem leczenia śluzaka osłonek nerwów jest całkowite wycięcie zainfekowanego miejsca oraz tkanki, która je otacza. Jeżeli leczenie takie nie zostanie zastosowane, istnieje prawie 50% szansy na nawrót choroby.

Profilaktyka

Nie ma skutecznej metody zapobiegania powstawaniu śluzaka osłonek nerwów.

Powikłania

Mogą pojawić się powikłania po zabiegu chirurgicznym, głównie takie jak krwawienia czy też zakażenia rany.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: