Naczyniak jamisty


Naczyniak jamisty to łagodny nowotwór, który wywodzi się z układu naczyń krwionośnych. Występować może przede wszystkim na skórze, w mięśniach szkieletowych, oczach, wątrobie, czy też mózgu. Naczyniaki tego typu mają postać cienko- lub też grubościennych jam, które wypełnione są krwią. Zmiany te występują u mniej więcej 5-10% niemowląt. Najczęściej ujawniają się już w chwili urodzenia lub też po upływie kilku pierwszych tygodni życia. Jednak rozwinąć się mogą w każdej fazie życia. Zdecydowanie częściej dotyczą dziewczynek, szczególnie urodzonych przedwcześnie.

Objawy naczyniaka jamistego

Naczyniaki jamiste na skórze mogą przybierać różne postacie od bladoczerwonych do purpurowych guzków lub też lekko wklęsłych zmian, mogą przybierać także formę niebieskawych plamek o nieregularnych krawędziach. Niebieskawe plamki pojawiają się, gdy zmiany zlokalizowane są w głębszych warstwach skóry. Naczyniaki jamiste pojawiają się najczęściej na twarzy – przy oczach oraz czerwieni ust, w okolicach owłosionej skóry głowy oraz błon śluzowych, a czasami również w jamie ustnej – na języku. Zazwyczaj naczyniaki jamiste rosną do 1 roku życia dziecka, następnie ich wzrost ulega zahamowaniu, a z czasem zaczynają się kurczyć oraz znikać. Mniejsze zmiany znikają najczęściej już między 2 a 4 rokiem życia.

Obraz histologiczny naczyniaka jamistegoNaczyniaki jamiste są łagodnymi nowotworami naczyń krwionośnych i z tego względu są miękkie w dotyku. W przypadku, gdy zmiana jest twarda, gumowata lub też lekko zdrewniała konieczna jest konsultacja z lekarzem, ponieważ może to świadczyć o istnieniu groźniejszego typu nowotworu.

Naczyniak jamisty może dotyczyć także wątroby, mózgu oraz oka. Wśród objawów naczyniaka jamistego wątroby wymienia się przede wszystkim:

 • bóle w prawej, górnej części brzucha,
 • brak apetytu,
 • uczucie pełności pojawiające się po jedzeniu,
 • wymioty,
 • nudności.

Najczęściej jednak naczyniaki jamiste wątroby charakteryzują się bezobjawowym przebiegiem. Wśród objawów naczyniaka oka wymienić można:

 • widzenie podwójne,
 • pogorszenie wzroku,
 • bezbolesny wytrzeszcz.

Objawy związane z naczyniakiem jamistym mózgu obejmują natomiast:

 • podwójne widzenie lub inne problemy ze wzrokiem
 • utratę pamięci,
 • napady padaczkowe,
 • kłopoty językowe,
 • bóle głowy,
 • drętwienie lub też osłabienie kończyn.

Przyczyny powstawania

Naczyniaki jamiste tworzą się w wyniku rozszerzenia naczyń krwionośnych, a następnie są zasilane przez krew dopływającą z tętnic. Zmiany szybko się rozrastają poprzez proliferację komórek śródbłonka naczyniowego. Jednak przyczyna tej proliferacji nie została do tej pory poznana. Podejrzewa się jedynie, że do powstania zmiany przyczyniać się mogą mutacje genetyczne. Naczyniaki jamiste związane mogą być także z zespołem Kasabacha-Merritta. Jest to choroba dotycząca głównie dzieci.


Diagnostyka

Naczyniaki jamiste na skórze czy w jamie ustnej są diagnozowane na podstawie widocznych objawów. Do rozpoznania zmian zlokalizowanych w wątrobie czy też mózgu wykorzystuje się miedzy innymi: rezonans magnetyczny, tomografię komputerową, angiografię czy też USG. W przypadku zdiagnozowania zmiany konieczne może być również wykonanie biopsji w celu ustalenia charakteru nowotworu.

Leczenie naczyniaka jamistego

Większość naczyniaków jamistych dotyczących skóry nie stanowi zagrożenia i najczęściej nie podejmuje się ich leczenia aż do 7 roku życia dziecka. Jednak jeżeli do tego czasu zmiana nie zniknie samoistnie konieczna jest konsultacja z lekarzem w celu ewentualnego operacyjnego usunięcia naczyniaka. Naczyniaki jamiste najczęściej rosną razem ze wzrostem dziecka i znikają samoistnie po pewnym czasie. Ze względu na poważny problem estetyczny jaki stanowią zmiany na skórze często przed fazą samowyleczenia podejmowane jest odpowiednie działanie mające wywołać regresję zmiany. Naczyniaki jamiste leczone mogą być między innymi:

 • przez doustne przyjmowanie leków sterydowych,
 • przez doustne przyjmowanie propranololu – metoda ta znajduje się w fazie eksperymentalnej, jednak prowadzone badania świadczą, że może być bardzo skuteczna,
 • leczenie laserowe,
 • krioterapia – poprzez wymrażanie naczyniaków,
 • za pomocą metod chirurgicznych – poprzez operacyjne wycięcie naczyniaków.

Leczenie chirurgiczne zmian położonych głęboko nie przynosi zadowalających efektów. Korzystne jest natomiast leczenie naczyniaków jamistych za pomocą wysokoenergetycznego lasera. Zabieg przeprowadzany jest bezkontaktowo pod stałą kontrolą kliniczną. Ocena skuteczności leczenia przeprowadzana jest na podstawie obserwowanego blednięcia zmian na skórze oraz zmniejszaniu ich objętości. W przypadku naczyniaków jamistych bardzo rozległych konieczne jest powtarzanie zabiegu. Przez termiczne uszkodzenia, proces gojenia zachodzi powoli, aż do momentu całkowitego zamknięcia rozszerzonych naczyń krwionośnych.

W celu usunięcia objawów związanych z występowanie naczyniaka jamistego mózgu najskuteczniejszą metodą leczenia jak do tej pory jest chirurgiczne usunięcie zmiany. Większość chorych z naczyniakiem jamistym wątroby nie wymaga leczenia, jednak jeżeli istnieją już do niego wskazania to zalecany jest zabieg chirurgiczny.

Profilaktyka

Naczyniaki jamiste mają charakter wrodzony. Do tej pory nie poznano dokładnych przyczyn ich powstawania, z tego względu aktualnie nie wiadomo jak zapobiegać zmianom.

Powikłania

Naczyniaki jamiste mogą osiągać znaczne rozmiary i wówczas często są przyczyną widocznych zniekształceń w miejscu ich rozrostu. W zależności od umiejscowienia naczyniaki mogą także mieć negatywny wpływ na drogi oddechowe czy też na różne narządy wewnętrzne. Nawet jeżeli naczyniak jamisty nie zagraża prawidłowemu funkcjonowaniu człowieka to w dalszym ciągu może być przyczyną poważnych defektów kosmetycznych, a nawet po zniknięciu może pozostawić trwałe blizny.

Powikłania mogą być związane także z operacyjnym usunięciem zmiany. Występują przede wszystkim krwawienia, istnieje także prawdopodobieństwo nawrotu naczyniaka.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: