Reumatyzm palindromiczny


Reumatyzm palindromiczny, określany również jako syndrom Hench-Rosenberga jest rzadką chorobą należącą do grupy chorób reumatycznych. Zapadają na nią zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Pierwsze objawy choroby pojawiają się zazwyczaj około 50 roku życia.

Objawy reumatyzmu palindromicznego

Objawy reumatyzmu palindromicznego dotyczą najczęściej jednego stawu, jednak czasami mogą obejmować kilka jednocześnie. Zapalenie danych stawów trwać może kilka godzin, a czasami nawet kilka dni. Choroba może mieć etapy remisji, a objawy mogą pojawiać się nagle, po czym równie nagle znikać i pojawiać się po kilku dniach lub miesiącach. Zapalenie stawów może przenieść się także na tkanki okołostawowe, co objawia się jako obrzęk. Chorobie towarzyszą również gorączka, bóle i sztywność stawów oraz guzki podskórne. Ból najczęściej pojawia się rano, a czasami towarzyszą mu również niedowłady kończyn oraz zaburzenia czucia w postaci mrowienia lub pieczenia.

Mimo, że reumatyzm palindromiczny może pojawiać się w przeciągu kilku lat, to nie powoduje trwałych uszkodzeń stawów.

Przyczyny powstawania

Zdjęcie rentgenowskie kolanaPrzyczyny reumatyzmu palindromicznego nie są do końca wyjaśnione. Wiadomo, że jest to choroba autoimmunologiczna, więc sugeruje się, że wpływ na predyspozycje do jej rozwoju mogą mieć czynniki genetyczne. Podejrzewa się również, że reumatyzm palindromiczny może być niewykształconym reumatoidalnym zapaleniem stawów, ponieważ w znacznej części przypadków wykrywa się przeciwciała anty-CCP, czyli przeciwko cyklicznemu cytrulinowanemu peptydowi, a także przeciwciała antykeratynowe AKA, które występują przy reumatoidalnym zapaleniu stawów.

Podejrzewa się też, że przyczyną reumatyzmu palindromicznego mogą być choroby wywoływane przez bakterie oraz wirusy. Ponadto uważa się także, że wśród niektórych osób z pewnym genem do rozwoju choroby prowadzić mogą zaburzenia hormonalne.

Diagnostyka

Niestety nie istnieje odpowiednie badanie, które pozwoliłoby na zdiagnozowanie reumatyzmu palindromicznego. Do rozpoznania najczęściej dochodzi podczas analizy objawów oraz historii choroby. Za pomocą badania krwi możliwe jest wykrycie obecności białek ostrej fazy CRP oraz podwyższonego OB, które jednak sugerują tylko stan zapalny toczący się w organizmie, a nie mówią o jego przyczynie.


Leczenie reumatyzmu palindromicznego

Leczenie polega głównie na zwalczaniu objawów reumatyzmu palindromicznego. Wykorzystuje się do tego celu głównie leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne, czasami również glikokortykosteroidy, odpowiednie antybiotyki oraz przeciwciała monoklonalne. Skuteczne może się także okazać leczenie niekonwencjonalne, za pomocą ciepła, prądów diadynamicznych, laseroterapia oraz masaże i ćwiczenia korygujące postawę ciała.

Profilaktyka

Do tej pory nie poznano sposobów zapobiegania reumatyzmowi palindromicznemu.

Powikłania

Odkryto trzy kierunki, w jakich ewoluuje schorzenie. W jednym z nich choroba przechodzi w stan remisji, co dotyczy około 1-15% pacjentów. W drugim schorzenie charakteryzuje się nawrotami angażującymi stawy w sposób trwały – pojawia w przypadku 40-50% chorych. Trzecią możliwością jest natomiast przejście reumatyzmu palindromicznego w reumatoidalne zapalenie stawów, co dotyczy około 35-40% przypadków. Przejście choroby w inne schorzenia, takie jak zapalenie stawów z zajęciem stawów kręgosłupa lub też układowe zapalenie naczyń, występuje dosyć rzadko.

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: