Dyskopatia


Dyskopatia jest stanem, który prowadzi do choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa. Pomiędzy kręgami kręgosłupa znajdują się krążki międzykręgowe. Dyskopatia jest chorobą, która polega na zwyrodnieniu krążka międzykręgowego. Najczęściej dochodzi do zmian jądra miażdżystego, który znajduje się wewnątrz krążka międzykręgowego. Zmiany te polegają na przemieszczeniu się struktury krążka międzykręgowego i ucisk na nerwy, rdzeń kręgowy.

Dyskopatia jest powszechnym schorzeniem i występuje szacunkowo u 30% osób między 30 a 50 rokiem życia. Po 60 roku życia zwyrodnienie kręgosłupa jest znacznie częstsze i określa się je jako oznaka starości i degeneracji.

Istnieje kilka rodzajów dyskopatii, w zależności od występowania patologii w określonym odcinku kręgosłupa. Około 95% przypadków dyskopatii umiejscowionych jest w rejonie kręgów lędźwiowych – dyskopatia lędźwiowa. Pozostałe miejsca kręgosłupa są rzadziej zajęte chorobą. Ciekawym przypadkiem jest też dyskopatia szyjna – patologia występuje pomiędzy kręgami szyjnymi.

Objawy dyskopatii

Zdegenerowany dyskTypowym objawem dyskopatii jest ból o różnym nasileniu w rejonie występowania patologii. Ból nasila się podczas chodzenia, a podczas leżenia najczęściej jest mniej intensywny. Ból może promieniować wzdłuż korzenia rdzeniowego, jednostronnie wzdłuż nogi, aż do łydki lub stopy (jest to tzw. rwa kulszowa). Ponadto mogą występować także inne objawy, jak:

  • zaburzenia czucia – mrowienie, drętwienie w obrębie unerwienia, które jest uciśnięte,
  • niedowład lub osłabienie mięśni, powodujące nawet ich zanik,
  • zwiększone napięcie mięśni przykręgosłupowych,
  • skrzywienie kręgosłupa w kierunku zmiany chorobowej lub w przeciwnym kierunku.

Przyczyny powstawania dyskopatii

Dyskopatia nie powstaje z dnia na dzień. Patologia w krążkach międzykręgowych rozwija się przez lata. Główną przyczyną jest niewłaściwe i często obciążenie kręgosłupa. Dlatego też osoby otyłe są bardziej narażone na powstanie dyskopatii. Również styl życia i praca może znacząco wpływać na rozwój patologii. Do czynników, które przyczyniają się do powstania choroby lub bezpośrednio wpływających na jej rozwój można zaliczyć:

  • uraz kręgosłupa,
  • podnoszenie ciężarów – zwłaszcza z wyciągniętymi rękami i wyprostowanymi nogami,
  • otyłość,
  • stres i napięcie mięśni,
  • osteoporoza,
  • starzenie się – im człowiek starszy, tym organizm jest bardziej zdegenerowany i wyniszczony, w tym krążki międzykręgowe.


Diagnostyka dyskopatii

Diagnostyka choroby polega przede wszystkim na wywiadzie lekarskim. Ponadto najczęściej stosowane są:

Leczenie dyskopatii

W początkowych stadiach choroby leczenie odbywa się w warunkach domowych. Najczęściej ulgę daje długie leżenie w łóżku (kilka dni), okłady nagrzewające na bolące miejsce. Ponadto stosowane jest fizjoterapia, ćwiczenia rehabilitacyjne. Leczenie to pomaga u 90% chorych.

Dodatkowo stosuje się też farmakoterapię w postaci środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, środków uspokajających i preparatów rozluźniających mięśnie.

Ból utrzymujący się przez 6 tygodni kwalifikuje się do leczenia chirurgicznego.  Najczęściej stosuje się usunięcie części jądra miażdżystego, który uciska na nerwy.

Profilaktyka

Aby zapobiec powstawaniu dyskopatii należy przede wszystkim dbać o właściwą postawę. Należy w miarę możliwości mieć wyprostowany kręgosłup. Należy unikać podnoszenia ciężarów (zwłaszcza cięższych niż 10 kg). Samo dźwiganie należy wykonywać na prostych plecach i z ugiętymi kolanami. Nie należy podnosić ciężarów i przenosić je będąc pochylonym lub skręconym (wówczas kręgosłup odczuwa ciężar 3 razy mocniej niż jest faktyczna waga ciężaru).

Ponadto warto dbać o właściwą wagę ciała, aby nie dopuszczać do zbytniego obciążenia kręgosłupa.

Dodatkowo sen na prostym i w miarę twardym podłożu wpływa korzystnie dla kręgosłupa.

Powikłania dyskopatii

Nieleczona dyskopatia może prowadzić do znacznego utrudnienia funkcjonowania, ze względu na towarzyszący ból – a nawet całkowity niemożność wykonywania podstawowych ruchów.

Dodatkowo w rzadkich przypadkach może dojść do problemów z oddawanie kału i moczu, a także upośledzenie funkcji seksualnych (w przypadku mężczyzn).

Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: