Paradontoza


Paradontoza, czyli zapalenie przyzębia jest chorobą tkanek przyzębia, podczas której bardzo często dochodzi do utraty zębów. W znacznej części przypadków, w ponad 90% choroba rozwija się w wyniku niewłaściwej higieny jamy ustnej. Wbrew powszechnej opinii paradontoza nie dotyczy tylko starszych osób, może pojawić się już około trzydziestki, a zdarza się, że dotyka także młodsze osoby. Początkowe objawy są zazwyczaj ciężkie do zdiagnozowania i mogą pozostać niezauważone. Wśród osób chorych panuje też niewłaściwe przekonanie, że choroba ta jest nieuleczalna. Nic bardziej mylnego, paradontozę można dzisiaj z powodzeniem leczyć na wiele sposobów.

Objawy paradontozy

Paradontoza - odsłonięte szyjkiNa początku choroby objawy zazwyczaj nie występują lub nie są wiązane przez osobę chorą bezpośrednio z paradontozą, co znacznie opóźnia niezbędny kontakt ze specjalistą. Pierwszymi objawami, które powinny zwrócić uwagę na problem są czerwone, obrzmiałe i bardzo wrażliwe na ból dziąsła, mogące krwawić. Pojawić się także może nieprzyjemny zapach z ust. Zaniepokojenie powinna wywołać także duża ilość kamienia nazębnego i w coraz większym stopniu odsłaniające się zęby. Jednak nadmierne odsłanianie się szyjek zębowych może być także spowodowane nieprawidłowym szczotkowaniem zębów, czyli złym doborem szczoteczki lub nieprawidłowymi ruchami wykonywanymi podczas szczotkowania. Następnie pojawiają się kieszonki przydziąsłowe, które napełniają się resztkami jedzenia i mogą przez to sprawiać ból oraz ropieć. Kolejnym objawem paradontozy są chwiejące się zęby oraz ich wypadanie, wówczas jest już za późno na podjęcie skutecznego leczenia.

Przyczyny powstawania

Bezpośrednią przyczyna powstawania paradontozy są bakterie znajdujące się w jamie ustnej. Ich ilość zwiększa się znacznie przy nieprawidłowej higienie jamy ustnej oraz przy występowaniu płytki nazębnej i kamienia. Istnieje także wiele czynników zwiększających prawdopodobieństwo wystąpienia tej choroby. Należą do nich między innymi: nierówno rosnące zęby, cukrzyca, choroby reumatoidalne, długotrwałe niedobory witamin. Zdarza się, że wystąpieniu paradontozy sprzyja bruksizm – czyli zgrzytanie zębami, nad którym nie da się zapanować, gdyż występuje w nocy.

Wystąpieniu paradontozy sprzyja także palenie papierosów oraz nadużywanie alkoholu. Ryzyko zwiększa się także z wiekiem. Czasami, jako czynnik sprzyjający wystąpieniu choroby wskazuje się także geny.

Diagnostyka

Diagnoza paradontozy polega na ocenie stanu przyzębia na podstawie badania klinicznego oraz zdjęcia RTG przez stomatologa lub przez specjalistę od chorób przyzębia, czyli periodentologa.


Leczenie paradontozy

Przy zauważeniu pierwszych objawów paradontozy, czyli zaniku lub zapalenia dziąseł należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Organizm sam nie potrafi bronić się przed tą chorobą, wytwarza jedynie przeciwciała, które niszczą bakterie i niestety również tkankę przyzębia. Stomatolog musi wówczas usunąć wszelkie złogi i oczyścić zębodoły.

W zależności od stadium choroby leczenie może przebiegać w odmienny sposób. Jeśli zapalenie dziąseł jest poważne, przepisywany jest zazwyczaj antybiotyk w postaci maści na dziąsła lub jako tabletki. Jeśli w wyniku choroby uszkodzona została znaczna część ozębnej stomatolog może sugerować przeprowadzenie szynowania, czyli usztywnienia zębów. Dzięki wykorzystaniu różnych technik tworzy on konstrukcję podtrzymującą zęby i powstrzymującą ich chwianie. Konstrukcja ta jest usuwana po zagojeniu się ran w dziąsłach i odbudowaniu tkanek ozębnej.

Profilaktyka

Zapobieganie paradontozie opiera się głównie na odpowiedniej higienie jamy ustnej. Gdy tylko pojawiają się pierwsze objawy zapalenia dziąseł należy niezwłocznie udać się do stomatologa. Pomoże on w przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów higienicznych i zaleci stosowanie właściwych preparatów.

O zęby należy dbać i szczotkować przynajmniej trzy razy dziennie – nawet, kiedy pojawia się krwawienie dziąseł. Przynajmniej raz dziennie należy czyścić przestrzenie międzyzębowe nicią dentystyczną, a przed snem płukać jamę ustną odpowiednim płynem. Warto też regularnie kontrolować stan zębów i dziąseł u stomatologa, gdyż tylko wtedy możliwe jest wczesne rozpoznanie zapalenia dziąseł.

Powikłania

Do głównych skutków nieleczonej paradontozy należy:

  • krwawienie dziąseł,
  • przykry zapach z ust,
  • nadwrażliwość zębów,
  • postępujące z czasem chwianie się zębów,
  • utrata zębów związana z utratą kości.

Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że paradontoza wywołuje także wiele powikłań ogólnoustrojowych, należą do nich: podwyższone ryzyko miażdżycy naczyń krwionośnych, choroby serca, poronienia, udar mózgu, zapalenia stawów, niekorzystny wpływ na przebieg cukrzycy i wiele innych schorzeń.

Paradontoza
Ocena artykułu

Być może zainteresują Cię także poniższe tematy: