Jak radzić sobie z infekcjami gardła?

Bakterie i wirusy atakują organizm bez względu na porę roku. Najwięcej zachorowań zdarza się jednak w okresie jesienno-zimowym, kiedy osłabiony organizm jest bardziej podatny na przeziębienie. Infekcje górnych dróg oddechowych, w tym gardła, są bardzo częste, dlatego warto wiedzieć, jak się przed nimi chronić i jak je skutecznie zwalczyć.

Infekcja wirusowa, bakteryjna czy grzybicza?

Choroby górnych dróg oddechowych mogą mieć różne przyczyny. Organizm najczęściej atakowany jest przez wirusy, które powodują problemy z przełykaniem, zaczerwienienie gardła, uczucie pieczenia i drapania. Przy wirusowym zapaleniu gardła możliwe jest też pojawienie się innych objawów, takich jak katar, kaszel czy podwyższona gorączka. Nieleczona infekcja może doprowadzić do:

– anginy
– zapalenia ucha
– zapalenia płuc lub oskrzeli

Rzadziej spotykana jest infekcja wywołana przez bakterie. W takim przypadku przebieg choroby jest cięższy, a leczenie może wymagać zastosowania antybiotyków. Objawy towarzyszące bólowi gardła to powiększone węzły chłonne, bolące migdałki oraz ropne naloty w jamie ustnej i wysoka gorączka. W przypadku bakteryjnego zapalenia gardła istnieje duże prawdopodobieństwo pojawienia się zapalenia płuc, a sama choroba przebiega o wiele szybciej i intensywniej. Grzybicze infekcje gardła zdarzają się stosunkowo rzadko, a ich głównym objawem jest odkrztuszanie wydzieliny zalegającej w gardle.

Jak leczyć infekcje gardła?

Infekcje rozwijają się bardzo szybko, dlatego należy już przy pierwszych objawach zastosować środki, które zapobiegną pogarszaniu się stanu zdrowia. W przypadku najczęstszych infekcji wirusowych warto sięgnąć po środki dostępne w aptece takie jak Amolowe, Gardlox czy Natursept. Takie preparaty działają osłonowo oraz nawilżają śluzówkę gardła. Ich zadaniem jest też złagodzenie objawów infekcji, takich jak ból i uczucie pieczenia. Wzbogacenie preparatów o witaminę C wzmacnia organizm oraz wspiera jego walkę z infekcją. Preparaty te dostępne są w formie pastylek do ssania oraz syropu. Wśród domowych sposób walki z infekcjami gardła wymienia się przede wszystkim płukanki z ziół, które łagodzą objawy oraz przyspieszają powrót do zdrowia. Do przygotowania płukanki poleca się rumianek, szałwię oraz tymianek, które działają przede wszystkim odkażająco oraz przeciwzapalnie, przy okazji likwidując obrzęk utrudniający przełykanie.

PODZIEL SIĘ