
Fasciolopsis buski
Gatunek ten znany jest w Azji, głównie z Chin, Formozy, Syjamu, Borneo i innych okolic dalekiego Wschodu, Przywra ta dosięga dość znacznych rozmiarów osiągając długość 2 -7 cm. Na pierwszy rzut oka wykazuje wiele podobieństw do motylicy wątrobowej, także i jaja obu gatunków są bardzo do siebie podobne. O ile jaja wydalane z kałem dostaną się do wody, rozwija się z nich w kilkanaście dni m i r a c i d i u m, którego dalszy rozwój odbywa się w ślimakach ( P l a n o r b i s s c h m a k e r i i S e g m e n t i n a n i t i d e l l u s ). Występuje sporocysta, redie i cerkarie. Te ostatnie encystują się w roślinach wodnych np. w wodnym orzechu ( T r a p a) i innych (Eliocharis tuberosa). Człowiek spożywając owoce tych roślin zakaża się znajdującymi w nich cerkariani.. W podobny sposób ulegają też zakażeniu świnie. Spożyte encystowane cerkarie nie posiadające już ogonka przechodzą przez żołądek i ekscytują się w dwunastnicy. W jelicie cienkim przyczepiają się do jego ścian i dojrzewają. Rzadko tylko spotyka się przywry w obrębie żołądka lub nawet w jelicie grubym. Większa ilość robaków może powodować zaczopowanie jelita, prócz tego wywołują one owrzodzenia błony śluzowej z następującymi krwawieniami. W cięższych stanach dostrzegamy biegunki, wymioty, obrzęki i ogólne zatrucie. Diagnoza opiera się na znalezieniu jaj przywry w kale. Jaje te jednak są, trudne do odróżnienia od jaj motylicy wątrobowej.
Z następnej rodziny przywr znanej w systematyce jako E c h i n o s t o m a t i d a e opisano szereg gatunków z Azji i niektórych krajów Europy (Rumunia, Węgry) żyjących w jelicie cienkim człowieka. Według jednakże wszelkiego prawdopodobieństwa człowiek dla tych gatunków jest żywicielem wyjątkowym.
gatunek E u r y t r e m a p a n c r e a t i c u m z przewodu trzustkowego i dróg żółciowych bydła i świń znaleziono tylko raz jeden u człowieka.
E u r yt r e n a występuje na Dalekim Wschodzie.Bardzo maleńkimi przywrami są gatunki należące do rodziny Heterophyidae żyjące w przewodzie pokarmowym zwierząt (pies, kot), a także i u człowieka i nie powodujące poważniejszych objawów chorobowych. Jeden z gatunków H e t e r o p h y e s h e t e r o p h y e s znany jest z Chin, Japonii i Egiptu. M i r a c i d i u m zakaża ślimaka wodnego, który o ile zostanie zjedzony przez pewne gatunki ryb umożliwia w nich wytworzenie zakaźnych encystowanych cerkarii.